Alauddin Mansur Kimdir?

Alauddin Mansur kimdir diye sorulacak olursa; Türkistan’ ın en gözde ve önemli isimlerinden olan, bıraktığı eserlerle daima hatırlanacak ve vefatından sonra dahi fayda sağlamaya devam edecek olan bu âlim, Kırgızistan’ ın Oş vilayetinde doğmuştur. 1952 yılında doğan Alauddin Mansur, İslam için eser bırakarak din kardeşlerine fayda sağlamış ve özellikle yaşam gayesi olarak görevlerini de yerine getirdikten sonra vefat etmiştir. Dinine uygun bir şekilde yaşamaya çalışmış, Türkistan da oldukça sevilen bir âlim olmayı başarmış olan Alauddin Mansur, İmam Mansur Maturidi ile karıştırılmamalıdır. İmam Mansur Maturidi Hanefi mezhebinden olan kişilerin itikatta mezhep imamı iken, Alauddin Mansur son devirde Türkistan da yaşayan bir âlimdir.

Alauddin Mansur

Alauddin Mansur Eserleri

Alauddin Mansur kimdir sorusunun en güzel cevabı belki de bıraktığı eserleri bilmekle verilecektir. Zira kişi bu dünyadan göçtükten sonra, geride nasıl bir iz bırakmışsa, değeri de o ize yani esere göredir. Alauddin Mansur ise hayatını İslam üzere yaşamaya çalışarak, son nefesini de iman ile vermenin gayreti içerisinde çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaları ile İslam dininin yüceliğini ve İslam’ a faydası dokunan şahsiyetlerin üstünlüğünü anlatmaya çalışmıştır. Fayda sağlayacak olan geri bıraktığı eserleri;

  • Kuran-ı Kerim meali, Özbekçe olarak 1 milyondan fazla basılmış ve aynı zamanda Orta Asya – Kazakistan Müslümanları idaresi tarafından en iyi eser olarak seçilmiştir.
  • Kuran-ı Azim Tefsiri olarak geniş ve detaylı bir tefsir hazırladı.
  • İmamı Azam ( Büyük imam) adlı eseri de, Hanefi mezhebinde olanların amelde taklit ettikleri önderin hayatını anlatıyor.
  • En önemli eserlerden birisi de, yetiştirilen talebeler olduğundan kendi adını daima yaşatacak ve ecirlerinin sadakai cariye olarak devamlı gitmesini sağlayacak talebeler de yetiştirmiştir.
  • Karasu şehrinde kurduğu Kuran-ı Kerim Öğreniş İlim Merkezi de sürekli işleyecek ve içerisinde ilim tahsil edilecek yapıt eserlerinden bir tanesidir.

Şehinşah adlı eser de Alauddin Mansur’ nispet edilse de, aslında farsça olan bu eser farklı kişiye ait olabilir.

Türkistan’ın Sevilen Büyüğü

Türkistan’ a Alauddin Mansur Kimdir diye sorulsa belki de çok sevilen, en değerli varlıklar arasında sayılacak bir şahsiyettir. Yaptığı ilmi faaliyet ve hizmetler sayesinde herkesin gönlünde taht kurmuş olan bu zat, Şeyh lakabı verilen ve talebeleri tarafından da oldukça saygı gören bir âlimdir. Hatta vefatı sebebiyle hüzne boğulan Türkistander sosyal medya üzerinden taziye mesajı paylaşarak da kendisine verdikleri değeri yeterince ifade etmiştir.

Alauddin Mansur Kimdir?

Alauddin Mansur Vefatının Bildirilmesi

Alauddin Mansur vefat ettiğinde sosyal medya üzerinden vefatı hüzün dolu mesajlarla bildirildi. Türkistan halkı tarafından çok sevilen âlim, birçok fayda sağlayarak aniden vefat ettiği için, insanlar büyük hüzne kapıldı. Vefatı herkese üzüntüyle ilan edildi. İlanda Türkistan’ ın değerli şahsiyetleri arasında olan ve çok sevilen Alauddin Mansur’ un kurduğu ilim öğrenme merkezinden ve yetiştirdiği talebelerin daima onun öğrettiği ilimlere devam edeceğinden bahsedildi. Ayrıca eserlerin daima okunarak, asla unutulmayacağından da bahsedildi.

Büyük Âlimin Ani Ölümü

Hadisi şeriflerde de yer alan ani ölümün kötülüğü oldukça üzücü bir hadisedir. Hiç beklenmeyen vakitte gerçekleştiği için hem şok etkisi hem de hüzün barındırır. Alauddin Mansur 2020 yılının Ekim ayında Taşkent’ e geldi. Bu esnada aslında ciddi bir rahatsızlığının olduğu bilinmemekle beraber, orada vefat etmesi herkesi derinden üzdü. Hiç beklenmeyen bu olay karşısında sadece talebeleri değil, tüm Türkistan halkı şaşırarak ani ölümü karşısında oldukça mahzun olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir