Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

Halk kahramanı olan bu ünlü isim, birçok insanın hayatının kurtulmasına olanak sağladığı için ünlü olmuş ve toplumlar tarafından hatta çok uzak topraklardaki milletler tarafından dahi çok sevilmiştir. Bu halk kahramanını en çok seven milletlerden birisi de Türk milletidir. Aliya İzzetbegoviç’in Osmanlı’ya dair olumlu fikirleri nedeniyle ve bir halk kahramanı olması sayesinde Türk toplumu tarafından da ilgi gören bir kimse olmuştur. Aliya İzzetbegoviç, adına birçok kitap basılan ve yazılan, Boşnakların ve Sırpların tarihinde yer alan, dünya çapında ses getiren bir kişiliktir.

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç Nasıl Bir Hayata Adım Attı?

Aliya İzzetbegoviç kimdir olarak yapılan araştırmaların göz önüne serdiği bilgilere göre daha sonra halk kahramanı olarak seçilecek olan bu kişi, Bosna Hersek’te 1925 yılında dünyaya gözlerini açmıştı. Tam olarak bir kaos ortamının içinde doğan Aliya, çocukluğu ve gençliği boyunca İslami usullere uygun bir hayat sürmeye çalışmış, bu şekilde eğitilmiştir.

Zaten resmi dininin de İslamiyet olduğu bilinmektedir. Özellikle İslamiyet dini üzerine yazığı birçok eserde de, bu dönemlerdeki yaşadıklarının etkisi olmuş ve gençlik dönemleri adeta kimliğini oluşturmuştur. Avrupa yakınlarında bir ülkede doğduğu ve yaşadığı için birçok kişi tarafından yargılanmış, yadırganmış ve dışlanmıştır. Ancak Aliya İzzetbegoviç, tek gerçeğin İslam olduğunu bildiği için haklı davasından asla vazgeçmemiş ve bu davası için küfrün her alameti için savaşmayı farz bilmiştir. Bu nedenle Aliya İzzetbegoviç, ülkesinin girdiği çıkmazlarda daima aranan isim olmuştur.

Aliya İzzetbegoviç

Lise döneminde eğitim görürken üstün fikirleri ve bilime önem vermesi nedeniyle öne çıkan isimlerden birisi olmuş ve çevresi tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Öyle ki lisede Genç Müslümanlar adında, kendisiyle aynı görüşü paylaşan arkadaşları ile fikir birliği içerisinde bulunarak bir kulüp kurmuştur. Bu birleşim sayesinde birçok kişiye kısa zaman içerisinde ulaşabilmişler ve haklı davalarını birçok kulağa ve zihne iletebilmişlerdir.

Hapishane Dönemi ve Mesleği

Aliya İzzetbegoviç kimdir şeklinde araştırma yapan kişilerin birçoğu bu halk kahramanının zamanında Radikal İslamcılık nedeniyle hapishanede tutulduğu bilgisine sahip olmaktadır. Yalnızca İslam’ı ve vatanının selametini düşünen böyle bir kişiyi, fikirlerinin düzene aykırı olduğu safsatasını ileri sürerek hapishaneye atmışlar ve birkaç yıl, hapishanede kalmasına neden olmuşlardır. Oysaki tutuklu ve hükümlü olmak Aliya İzzetbegoviç’i yıldırmamış ve her şekilde zihnine koyduğu her şey için Allah’tan yardım isteyerek çabalamıştır. Aliya’nın meslekleri şunlardır:

  • Avukat
  • Aktivist
  • Yazar
  • İnsan Hakları Savunucusu
  • Siyasetçi
  • Filozof

Hepsinde son derece başarılı biridir.

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç Eserleri

Aliya İzzetbegoviç, Müslüman olması nedeniyle yazdığı eserler de doğrudan İslam ile alakalı olup Müslümanların hangi konularda nelere dikkat etmesini gerektiğini içermektedir. Yıllarını İslam ve vatan davasına harcayan Aliya, yazdığı eserler ile de bu davayı pekiştirmiş ve gelecek nesillere olanları bir bir anlatmayı hedeflemiştir. Doğu Batı Arasında İslam, İslam Deklarasyonu gibi birçok eseri bulunan bu kıymetli zatın kalemi güçlü ve hitabı kuvvetli olduğu için birçok okur tarafından okunan yazarlardan birisi olmuştur. Oldukça kısa zaman içerisinde en çok okunan İslami kitaplar arasında kitapları bulunan Aliya İzzetbegoviç, yazdığı eserlerde İslam davasından asla taviz verilmemesi gerektiğini özenli ve dikkatli bir biçimde anlatır. Müslüman ülkelerce çok okunan bir yazar olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir