Arakanlı Müslümanlara Zulüm

Myanmar’ın 7 eyaletinden biridir Arakan. Arakanlı Müslümanlara zulüm ve işkence yapılmıştır. Ülkenin büyük çoğunluğu Budistlerden oluşmaktadır. Hindistan ve Çin’in yakın olması nedeniyle Myanmar’da Budistlik hâkim olmuştur. Ticaret ve başka sebeplerden ötürü Müslümanlık burada yayılmıştır. Arakan’da İslam Devleti 1430 yıllarında kurulmuştur. İlk Sultan da Süleyman Şah olmuştur. Sonraları Arakanlı Müslümanlar siyasi iktidarı kaybedip Budist krallar tarafından yönetilmeye başladı. Budist kralların yönetimi ile beraber Müslümanlar katledilme ye başlandı. Uzun yıllardan beri Arakanlı Müslümanlar zulüm, işkence görmekte ve türlü ölümlere uğramaktadır. Yüce Allah’ın takdir ettiği ve güzel bir din olan İslamiyet’e düşmanlık yapan Budistler Müslüman kardeşlerimize akıl almaz işkenceler yapmaktadır.

Arakanlı Müslümanlara Zulüm

Arakanlı Müslümanlara Katliam

Budistler yaklaşık olarak 1942 yılında ilk katliamında 150 bine yakın Arakanlı Müslüman’ı katletmiştir. Ne yazık ki 1962 yılında iktidara gelen General Ne Win’in birçok katliam da bulunmuştur. Darbe ile iktidara gelen bu komünist iktidar süresi boyunca yaklaşık olarak yirmi bin Müslüman öldürdü. Müslüman olan kadınlarımıza tecavüz edip Camilerimizi yaktı. Arakanlı Müslümanlar ise ülkeden kaçıp başka yerlere giderken deniz yolu ile birçok kayıp verdi. Kelime anlamı dahi Barış olan İslamiyet’in güzelliklerini fark edemeyen ve kalbinde İslamiyet’e karşı düşmanlık besleyen insanlar yüzünden birçok Müslüman katledildi. Geçtiğimiz yıllara kadar Arakanlı Müslümanlara zulüm yapıldığı konusunda birçok haber yapıldı. İnsanlık suçu olarak kabul edilen birçok suçlar Arakanlı Müslüman kardeşlerimize uygulandı. Ve hala fırsat buldukları sürece Müslüman kardeşlerimize zulüm yapmaktadırlar.

969 Hareketi

969 hareketi ile birçok planlar kurulmuştur. 969 hareketi Aşin Wirahtu bu Dağı’nın oğlu olarak bilinen aşırı Budist rahip önderliğinde kurulmuştur. Ona göre dünyadaki terör olaylarının sebebi Müslümanlardır. Hâlbuki Müslümanlıkta her türlü terörizm gibi kötü olaylara karşıdır. Bir Müslüman’ın bir Budist’e  karşı işlenen  herhangi bir suç bütün Müslümanların katledilmesine sebep olabilmektedir. Budistler Müslümanların her türlü haklarını kısıtlayıp onları dışlamaktadır. Çoğu Müslüman’a karşı yapılan işkenceler eğlence niyeti ile izlenmektedir. Çoğu Müslüman kardeşimiz ateş ile diri diri yakılmıştır. Müslümanlara hayvan muamelesi yapılmaktadır. Hâlbuki Allah insanı İslamiyet ile şerefli kılmıştır.

Arakanlı Müslümanlara Zulüm

Arakanlı Müslümanlara İnsanlık Suçu Yapılırken Dünya Neden Susuyor

Arakanlı Müslümanlara işkence yapılıp gelen yardımlara da engel olunmaktadır. Arakanlılar zulümden kaçamayan halk ve vatansız bir halk olarak bilinmektedir. Hem insanlık hakkı tanınmayan hem de yaşama hakkı tanımayan Müslüman kardeşlerimize gelen yardımlar dahi engellenmektedir. Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçların kanıtları bulunmasına rağmen Budistler yargılanmamaktadır. Arakanlılara yapılan işkence den ötürü Myanmar ordusu yargılanmalı ve bu işkencelere bir dur denilmelidir. Dünyada İslamiyet’e karşı düşmanlık besleyen birçok kişi bulunmaktadır. Buna karşın Müslümanların Birlik olması ile birlikte bu zulümler durdurulabilir. Yapılan insanlık suçlarının cezasız kalmaması gerekmektedir.

Arakanlı Müslümanlara Zulüm

Af Örgütü Ne Demektedir?

Af Örgütü, Myanmar’ı cinsel şiddet, zorla yerinden etme, işkence ve tarım arazilerini yakmakla suçlamaktadır. Af Örgütüne göre ellerinde kanıt da bulanmaktadır. Hem gizli askerlerle belgeler ve uydu fotoğrafları ile kanıtlar bulunmaktadır. Af Örgütüne göre 13 üst düzey komutanın yargılanması gerekmektedir. Ayrıca bazı alt düzey komutanlar da raporda yer almaktadır. Davanın mahkemeye taşınması için 5 daimi BM Güvenlik üyenin onayı gerekmektedir. Daimi üyelerden olan Çin ise bugüne kadar Myanmar’ ordusuna destek vermektedir. Bu durumdan dolayı bu komutanların yargılanması düşük bir ihtimal olarak görülmektedir. İnsanlık suçu işleyen Myanmar hükümeti cezalandırılmalıdır sürece bu işkencelere devam etmektedir. Dünyadaki bütün Müslümanların birleşmesi ile Müslüman kardeşlerimize yapılan işkenceye dur denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir