Emevi Camii

Orta Doğuda çok sayıda tarihi olan camiler bulunmaktadır. Aynı zamanda bulunan bu camiler şehrin kültürünü ve tarihini oldukça iyi bir şekilde aktarmaktadır. Dünyadaki en ünlü camiler arasında yerini almaktadır. Oldukça eski bir yapıya sahip olan bu camii turizm için de çok fazla katkı sağlamaktadır.

Emevi Camii

İslam dünyası içinde büyük bir önem taşımaktadır. Emevi Camii en çok da Müslümanların ilgi odağı olan bir camiidir. Ayrıca ülkemizde olmasa da pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Camii Şam’da olduğu için İsmini bu sebeple almıştır. Arap dünyası genellikle bu camiyi Şam Ulu Camii olarak biliyor. Ayrıca Dünya’da ve bulunduğu yerde en eski camii olarak Emevi camii gösterilebilir. Emevi Camii’nin yapımı için toplam 1 milyon dinar harcanmış ve bu camii tarihin en önemli ve en eski Cami’si olarak biliniyor.

Ayrıca bu tarihi camii çok büyük olmasından dolayı dünyanın en büyük camisi olarak biliniyor. Tarihinden bahsedecek olursak İslam’ın doğuşuyla başlayıp çok eskiye dayalı bir tarihi bulunmaktadır. İçerisinde çok fazla kutsal emanetler bulunmaktadır. Bu emanetler ise çok güvenli bir şekilde korunmaktadır. Camii içerisindeki motifler tamamen Şiilik mezhebine aittir. Ayrıca caminin bahçesinde Selahaddin Eyyubi Türbesi bulunmaktadır.

Emevi Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tarihi eser bu Camii Suriye’nin Şam şehrinde bulunmaktadır. Şam Şehri’nin Eski Şehir bölgesinde yer alıyor. Şam Şehrine ulaşıldığı zaman Cami’ye gitmek için ya bir özel araç ile ya da toplu taşıma ile camiye gidiliyor. Özel araç ile gidildikten sonra camiye ulaşabilmek için yürümeniz gerekiyor.

Emevi Camii

Emevi Camii Tarihi

Tarihi Emevi Camisi 715 yılında açılmış bir camii olarak biliniyor. Tarihi yerlerde Şam Ulu Camii olarak da biliniyor. Aynı zamanda camii Şam bölgesinin Araplar tarafından ele geçirilmesiyle Vaftizci Yahya’ya adanan bir Hıristiyan Bazilika idi. Bu Bazlikaya Ebu Ubeyde tarafından çeşitli eklemeler yapıldı ve Camiye dönüştürüldü.

Emevi Camii o tarihte camiye dönüştürüldükten sonra tam 70 yıl boyunca  hem Hıristiyanlık inancına dair hem de İslam inancına dair oldukça önem teşkil eder olmuştur. Çünkü bu iki dine sahip olan kişilerin aynı anda ibadet etmeleri için bu ibadethane kuruldu.

Emevi Camisi Şam’da Müslüman sayısının çoğalıp Hıristiyanların azalmasının ardından sadece camii olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Ayrıca yapı içerisindeki kilise kaldırılıp kiliseye ait bütün motifler yok edilmiştir. Anadolu da birçok camii bulunmaktadır. Fakat hepsi bu Cami’nin mimarisinden etkilenmiştir ve ona göre yapılmıştır. Ayrıca Şam Emevi Camii’nin planı ve mimari özellikleri günümüzde bile gördüğümüz ulu camiler için bir örnek teşkil etmiştir.

Emevi Camii Özellikleri

Emevi Cami’nin birçok özelliği vardır. Özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Emevi Camii yapılırken 1 milyon dinar harcanmıştır.
  • Camide 3 tane minare bulunmaktadır. Minarelerin hepsi Osmanlı ve Memluklu tarafından inşaa edilmiştir.
  • Caminin 4 tane kapısı bulunmaktadır. Fakat 3 tanesini kullanarak avluya çıkmak mümkündür.
  • Doğu tarafındaki minareye Isa minaresi denmiştir. Bunun sebebi ise Isa peygamber yeryüzüne ineceği zaman bu minareye inecek olmasıymış.
  • Camii dikdörtgen bir forma inşa edilmiştir.
  • Caminin eni 37 metredir. Genişliği ise 136 metredir.

Emevi Camii

Emevi Camii Kim Yapmıştır Ve Mimarı Kimdir?

Çok uzun bir geçmişe dayalı olan bu yapı defalarca yangına ve  tahribata uğramış olup onarılıp korunmuş ve hiçbir yapısı bozulmadan günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Tarihi caminin mimarı kesin olarak bilinmiyor. Burası camiden önce bir bazlika olduğu için 1. Roma imparatorluğu döneminde yapılmıştır. O dönem Roma imparatoru tarafından yapılan bu bazlika daha sonradan camiye dönüştürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir