İdlib’de Neler Oluyor?

İdlib Suriye’de bulunan bir şehirdir. İdlip’de denebilir. Suriye’nin kuzeybatısında bulunur. Halep’e 60 km uzaklıktadır. Bulunduğu il Türkiye ile sınır komşusudur. Şimdi İdlib’de neler oluyor? bir de buna bakalım.

İdlib'de Neler Oluyor

İdlib Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdlib oldukça eski bir yerleşim yapısına sahiptir. Şehrin merkezinde eski şehir kalıntıları bulunur. Bunlardan en önemlileri de tarihi eser değeri taşıyan Ebla antik kentidir. Bir zamanlar İdlib bölgesinde önemli bir merkez şehirdi. Şehir Suriye’nin önemli tarım arazilerine sahiptir. Zeytin, pamuk, buğday, kiraz İdlib bölgesinde en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Diğer yetiştirilen ürünler de badem, susam, incir, üzüm ve domatestir. Resmi dili Arapçadır. Yüzölçümü 6.097 kilometre karedir ve nüfusu iki milyon iki yüz bin civarındadır. 2011 yılında İdlib’de iç savaşların başlaması ile birlikte şehrin yönetimi Esad rejimine karşı müdahale eden silahlı güçlerin eline geçmiştir.

Türklerin İdlib Sorunu

Aslında Türkler İdlib’de kalıcı olmadıklarını biliyorlar. Birçok savaş verilse de sonuç hüsran ile bitecek gibi görünüyor. Ancak çatışmalar buna rağmen devam etmekte. Şubat ayında Rusya destekli Suriye ordusu askeri operasyonların artacağını bildirirken dediğini yaptı ve bölgeye askeri güçleri yoğunlaştırarak gönderdi. Türkiye’nin İdlib’e gönderdiği askerlerin bazı gözlem noktaları Suriye ordusuna geçen bölgeler içinde kalmıştı. Bunun üzerinde ortalık biraz karışmış çatışmalar artmıştı. Türkiye, Suriye ordusuna haber göndererek operasyonları durdurup ele geçirdikleri bölgelerden çekilmelerini istemişti. Askerin bölgede rahat bir şekilde gözlemlerini yürütmesini istiyordu. Ancak bu durum Türkiye ve Suriye ordusu arasında beklenenden daha fazla gerginlik yarattı, çatışmanın seyrini hızlandırdı. Türkiye ve Suriye arasında büyük bir savaşın olacağı konuşulmaya başlanmışken 5 mart günü Erdoğan ve Putin bir araya gelerek İran’ın da onayladığı bir anlaşma yaparak bu savaşın olmasının önüne geçti.

İdlib'de Neler Oluyor

5 Mart Günü Yapılan Anlaşmada Neler Konuşuldu?

Anlaşma yapıldı ancak Suriye ordusu Türkiye’nin istediği bölgelerden çekilmedi. M4 ve M5 karayolları Suriye Hükümetinin yönetiminde kaldı ancak bu bölgelerde Türk askerleri de devriyelerini sürdürecekti. Anlaşma 5 Mart günü Moskova’da yapıldı. Anlaşma olayların seyrini normalde döndürdü diye konuşulurken maalesef ki kalıcı bir çözüm üretilemediğinden bir süre sonra olaylar tekrar alevlendi. Türk askeri bölgede oldukça yoğunlaşmıştı. Ancak uzmanlara göre bölge ile alakalı büyük sorunlar devam etmekte. Bölgede Türk-Rus ordusunun birlikte devriye gezdiği noktalarda İdlib’i kontrol eden militanlar  çoğunlukla bulunuyor. Bu da bölge de çatışların fitilini ateşliyor. Bu militanlar Türk-Rus ordusunun ortak devriyesine engel olmaya çalıştığından bölge güvenliği oldukça tehlikeli bir hal alıyor.

Türk Ordusu Suriye’de Kalacak mı?

İdlib’de neler oluyor? Sorusu kadar şu soruların yanıtları da merak konusudur:

  • Türkiye’nin Suriye’de desteklediği silahlı gruplar bölgede güvenliğini sağlayabiliyor mu?
  • Türkiye’nin bölgede bekledikleri gerçekleşebilecek mi?
  • Türkiye’nin İdlib’de hedefi ne?
  • Türkiye Suriye’de kalabilecek mi?

Tüm bu soruların hepsi şu an gündemde ve hepsi merak konusudur. Ancak tam anlamı ile bu soruları şu an yanıtlayabilmek mümkün değil. Çünkü henüz başarılı olan bir durum söz konusu değil. Silahlı güçlerin Suriye’de kalıyor olması orada başarılı olduklarını göstermiyor maalesef. Ancak ilerleyen günlerde olayların seyrine göre bu soruların hepsinin cevabını alabileceğiz.

İdlib'de Neler Oluyor

Bundan Sonra Türkiye’nin İdlib Bölgesinde Atacağı Adım Ne Olacak?

İdlib’de neler oluyor? Sorusuna şu yanıt verilebilir. İdlib’de Türkiye’nin kontrol ettiği bölgeler oldukça karmaşık. Çünkü bölgede birbiri ile çatışan oldukça fazla güç var. Sorun sadece bölgede Rusya’nın olması değil, Avrupa Birliği, ABD ve çeşitli ülkeler de bölgede egemenliğini sürdürmeye çalışıyor. Bölgede Türkiye dâhil tüm bu güçler terörist olarak algılandığından, bölge halkı ile savaş halindeler. Bu sorun nasıl çözülür henüz bilinmiyor. 5 Martta yapılan anlaşmada kalıcı bir çözüme ulaşılsaydı ve Türkiye ile Suriye arasında ortak bir anlaşma sağlanabilseydi eğer İdlib’de her şey daha kolay olabilirdi. İlerleyen günlerde İdlib bölgesinde neler olduğunu göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir