Keşmir’de Müslümanlara Yapılan Zulüm       

Hindistan yönetiminde olan  Keşmir’de Müslümanlara yapılan zulüm yeniden dünya gündemine taşındı. Dünya gündemini oldukça rahatsız eden bu durum Hindu kesimin itici davranışları ile tekrar tekrar en fazla konuşulan konular arasında yer aldı. Keşmir’de Müslümanlara yapılan zulüm bir türlü bitmek bilmiyor. Hindu kesim Keşmir halkının özgürlüğünü istemiyor. Bunun için de elinden gelen zulmü yapmaktadır.

Keşmir’de Müslümanlara Yapılan Zulüm       

Keşmir’in Bilinen En Eski Tarihi Geçmişi

1947’de İngiltere, Hindistan’dan ayrılan ve prenslikle yönetimini sürdüren Keşmir’i Pakistan ve Hindistan’a bağlanma konusunda özgür bırakmıştır. Nüfusunun büyük bir kesiminin Müslüman olması    Keşmir halkını Pakistan ile birleşmeye itmiştir. Lakin dönemin prensi halkı dinlemeyerek Hindistan ile birleşme yönünde karar verir.

Müslüman Keşmir Halkının Keşmir’in Hindistan ile Birleşme Kararına Tepkisi

Dönemin prensi vermiş olduğu karardan dönmemiş ve Hindistan ile birleşmeyi kabul etmiştir. Müslüman Keşmir halkı ise büyük tepki göstermiş ve birleşmeyi kabullenmemiştir. Pakistan  Müslüman halkın yanında yer alarak Hindistan’a askeri birliklerini göndermiş ve ilk savaş 1947′ de başlamıştır. İki ülkenin bu tarihten itibaren iki yakası bir araya gelmemektedir.

Pakistan Ve Hindistan Arasında Ki Gerginlik

Hindistan yönetimine katılan, halkının çoğunluğu Müslüman olan Keşmir  bölgesi Pakistan ve Hindistan arasında yıllardır süregelen bir savaşın odak noktasıdır. Kaşmir bölgesi şuan üç devlet arasında pay edilmiş ve Hindistan tarafından yönetilmektedir. Çünkü büyük yüzdelik dilim Hindistan’da yer alır.

Keşmir’de Müslümanlara Yapılan Zulüm       

Cammu Keşmir Nedir?

Hindistan zorla ele geçirdiği  bölgelere Cammu Kaşmir adı vererek kendine bağlı eyaletler yaptı. Ele geçirmiş olduğu bölge ise Keşmir de en fazla Müslüman halkın yer aldığı bölge konumundaydı.  Keşmir’de Müslümanlara yapılan zulüm Hindistan’ın izlediği yol ile her geçen gün daha da artmaktadır. Pakistan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu gidişata bir dur demek istiyor ve Keşmir yönetimini halkın belirlediği, özgür bir bölge ilan edilmesini istiyor. Hindistan bu olaya sıcak bakmaz iken zulmüne kaldığı yerden devam ediyor.

Cammu Keşmir Yasaları

 1947 de özerkliğini kazanmıştı Keşmir lakin Hindistan rahat bırakmıyor. Bölgeye bağımsızlığı sonucunda kendi yasasını kendi çıkara bilme hakkı tanındı. Bu yasa ile yabancı milletlerden bireylerin bölgeye gelip kalmamasını ve mülk sahibi olamamasını içeriyor. Hindistan ise bu yasaları dikkate almazken bölgede egemenlik kurmaya çalışıyor. Zulümleri sonucunda elde ettiği beldelere kendi ad vererek eyaletler ediniyor. Hindistan kendince Cammu Keşmir yasaları çıkarıp bölgedeki Müslümanları umutsuzluğa ve yoksulluğa itmektedir. Yasalara ve anayasaya aykırı olan bu tutum kınanmış ve protesto edilmiştir.

Hindistan ve Pakistan Arasında Savaş Mı Çıkacak?

Yıllardır savaş halinde olan iki ülke  en son savaşını 1999′ da vermişti. Hindistan’ın izlediği yollar ve takındığı tavır savaş sebebi olabilecek derecede kötüdür. Yıllarca Müslümanlara yapmış olduğu zulüm bitmek bilmiyor. Son olarak çıkarttığı yasalar ile Pakistan halkından ve yönetiminden tepki alan Hindistan:” Pakistan tarafından yapılacak olası bir müdahalenin yıllar önce kapatılan defterin açılacağını, biten savaşın başlama sebebi olacağını belirtti”.

Keşmir’de Müslümanlara Yapılan Zulüm       

Keşmir’ de Ki Gerginlik Sebepleri

Keşmir’de ki gerginlik nedenleri şöyledir:

  • Keşmir halkının çoğunluğu Müslüman kesimden oluşması
  • Keşmir halkının istemediği halde prensin Hindistan yönetimine katılmış olması
  • Hindistan’ın Müslüman Keşmir halkına yapmış olduğu zulmün bitmek bilmemesi
  • Pakistan hükümetinin Keşmir’de Müslüman halka yapılan zulme sessiz kalmaması
  • Hindistan’ın Keşmir’in yönetimini değil toprak bütünlüğünün tamamını istemesi
  • Hindistan’ın insan haklarına aykırı çıkarmış olduğu yasa
  • Hindu kesimin Müslüman kesmi istememesi

Pakistan ve Hindistan arasında ki gerginliği her geçen gün arttırmaktadır. Dünya gündemine konu olan olay Hindistan’ın zulmüne dur demeyi amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir