Kuveyt Emiri Şeyh El-Sabah Kimdir?

Kuveyt, anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Şubat 1991 tarihinde bağımsızlığını tekrar ele alan emirlik, Şeyh Mübarek Al Sabah’ ın soyundan gelenler tarafından yönetilmektedir. Müteveffa Şeyh Ahmad Al Jabar’ ın iki oğlu ve oğullarının aileleri tarafından iktidarın paylaşıldığı bilinmektedir. Siyasi bir parti kurulmasının yasak olduğu Kuveyt’ de yasama yetkisi Emir, Bakanlar Kurulu ve Ulusal Meclis tarafından yürütülmektedir. Doksan bir yaşında vefat eden ve vefatına kadar yönetimin başında olan Kuveyt Emiri Şey el-Sabah Kimdir merak edilen sorulardandır.

Kuveyt Emiri Şeyh El-Sabah Kimdir?

Şeyh Sabah Katar Emiri Olarak Görev Yaptı

1920 senesinde Kuveyt’te dünyaya gelmiş olan Şeyh Sabah, 29 Ocak 2020 tarihinde yönetimin başına geçmiştir. Eski Kuveyt Emir’lerinden olan Şeyh Ahmed el Cabir el-Sabar’ ın dünyaya gelen dördüncü oğlu olarak bilinir.

Özel Öğretmenler İle Tahsilini Tamamlamıştır

Anaokuluna 1930 tarihinde başlamış olan Şeyh Sabah daha sonra özel öğretmenlerden eğitim almış ve eğitimini bu şekilde tamamlamıştır. 1954 tarihinde başlamış olduğu Belediye Konseyi Komite üyeliğine 1955 tarihinde son vermiştir. Görevinin bitmesinin ardından 1955 tarihi içerisinde Sosyal işler ve Çalışma Otoritesi Başkanlığı görevine adım atmıştır. Şeyh Sabah, 1956 tarihinde ise Ülke İşleri Yüksek Komitesi üyeliğine başlamıştır.

Basın Yayın Otoriteliği Başkanlığı Yaptı

1956 ve 1962 yılları arasında Basın Yayın Otoriteliği yapmış olan Şey Sabah, başa geçmiş olan ilk Kabine Enformasyon Başkanı olmuştur. Yaşamının kırk yıllık süresinde Dışişleri Başkanlığı yapmış olan Şeyh Sabah, en fazla süre Dışişleri Bakanlığı yapan insan olarak bilinmektedir. Vefatının ardından kim olduğu merak edilmektedir. Kuveyt Emiri el-Sabah Kimdir yanıtı herkesin ilgisini çekiyor.

Kuveyt Emiri Şeyh El-Sabah Kimdir?

Şeyh Sabah Kuveyt Başbakanı Olmuştur

Kuveyt Emiri Şeyh el-Sabah Kimdir? 2003 ve 2006 yılları arasında Kuveyt Başbakanı olarak görev yapmış olan Şeyh Sabah daha sonrasında ülke yönetimini ele almıştır. İki oğlu ve bir kızı olan Şeyh Sabah’ ın eşi 1990 Irak Savaşı öncesinde vefat etmiştir.

Kraliyet sarayının Emir’i olarak göver yapan oğlu Şeyh Nasir, Şeyh Sabah’ın ilk oğludur. Öte yandan ilk oğlu Şeyh Nasir’ in dünyanın en büyük İslami Sanat Koleksiyon’ una sahip olduğu bilinmektedir.

Burgan Bank İkinci Oğlu Olan Şeyh Hamid’e Aittir

Şeyh Sabah’ın ikinci oğlu olan Şeyh Hamid, Burgan Bank, Marina Mall ve Gulf İnsurance gibi kuruluşların sahibidir. Kuveyt bölgesinin en büyük olan Holding’lerinin şahını olan oğlu Şeyh Hamid iş adamıdır.

Şey Sabah’ ın Kızı Kanserden Hayatını Kaybetmiştir

Temmuz 2002 tarihinde kanser hastalığından hayatını kaybeden Şeyha Salwa’ nın ismini Şeyh Sabah sarayına vermiştir. Öte yandan Şeyh Sabah oğlu Ahmet’i 1969 tarihinde kaybetmiştir. Trafik kazası sebebi ile vefat eden Şeyh Ahmet o tarihlerde henüz gençti.

Kuveyt Emiri Şeyh El-Sabah Kimdir?

ABD’ de Tedavi Gördüğü Sırada Şeyh Sabah Vefat Etti

Şeyh Sabah ameliyat olmasının ardından tedavi görmek için gittiği ABD’ de Eylül 2020 tarihinde vefat etti. Şeyh Sabah’ ın vefatı Devlet Televizyonlarında açıklanmıştır ve ardından kırk gün süreyle yas ilan edilmiştir. Şeyh Sabah’ ın ölümünün ardından üç gün süre ile ülke genelinde tatil ilan edilmiştir. Doksan bir yaşında hayata gözlerini yuman Emir Şeyh Sabah’ ın ardından yerine Veliaht Prens olan Nevvaf yönetimin başına geçmiştir. Tam olarak on dört yıldır Veliaht olarak görev yapmakta olan prens Nevvaf’ ın beş çocuğu bulunmaktadır. Bir kızı olan Nevvaf’ ın dört oğlu vardır. Şeyh Sabah’ ın ölümünün ardından yönetime geçen Nevvaf ise 1978 tarihinde İçişleri Bakanı olarak göreve başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir