Mahmut İzzet Kimdir?

Günümüzde şahsiyetler, yaptıkları faaliyetlerden ötürü araştırılmaktadır, bunlardan biri de Mahmut İzzet kimdir şeklinde yapılan araştırmalardır. Bu araştırmalar insanların konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu için insanlar birçok kaynaktan teyit ederek araştırmalar yapmaktadırlar. Araştırılan bu kimseler ise iyi yönleriyle ve yaptıkları önemli faaliyetlerle insanların hayatlarına ışık tutmakta ve bir nevi yol gösterici durumunda olmaktadırlar. Tarihe damga vuran önemli kişiler arasında Mahmut İzzet de yer alır. Mahmut İzzet gerek kişiliğiyle gerekse onun daha çok elde tutulmasını sağlayan mesleğiyle öne çıkmış bir kimse olarak tanınır. Yaşamı boyunca sürdürdüğü ve yaşattığı davası nedeniyle birçok kesim ve insan tarafınca ilgiyle izlenmiştir.

Mahmut İzzet Kimdir

Mahmut İzzet Hayatı

Mahmut İzzet kimdir şeklinde araştırmalar yapıldığında görülecektir ki bu şahsiyet tarihe adını yazdırmış olan kimseler arasında yer alır. Mahmut İzzet, 13 Ağustos 1944 yılında Mısır’da doğmuş ve savaşın uğradığı memleketler arasında yaşam mücadelesi vermiştir. Mahmut İzzet’in dünyaya geldiği sıralarda dünya genelinde büyük bir savaş hakim olması nedeniyle dünya halkı ve milletler tedirgin ve diken üstündeydi. Mısırlı lider Mahmut İzzet de tam olarak bu kıyametin ortasında doğmuş ve ileride eline liderlik vasfını alacaktı. İlkokul ve ortaokul tipindeki eğitimlerin aldıktan sonra sıra lise eğitimine gelmiş olup 1960 yılında da lise eğitimini tamamlamıştır. Mahmut İzzet, zekasının kuvvetli olması nedeniyle hemen dikkat çekmiş ve girdiği bir ortamda ilgileri üzerine toplayan bir kimse olmuştur. 1976 yılında tıp doktoru unvanı kazanarak bir hekim olarak tanınmaya başlanmıştır.1980 yılında da tıp ilmi üzerine uzmanlığını alarak kendisini geliştirmiştir.

Mahmut İzzet Kimdir

İslami ve Siyasi Faaliyetleri

Mahmut İzzet kimdir diye sorgulanmaya başlandığında ilk olarak bu kişiliğin Müslüman bir kimse olduğu bilinmeli ve bu bilgiden sonra araştırma yapılmalıdır. Mahmut İzzet, Mısır ülkesine ve aslında tüm dünyaya adını duyurmuş ve dini lider olarak tanınmış ve bu şekilde onurlu bir hayat sürmüştür. İzzet, eğitim hayatını tamamladıktan sonra sırada İslam’ı anlatabilmesi ve ülkesini bu konuda yetiştirmesi gerekiyordu. Bu nedenle o sıralar Mısır’da kurulmuş olan Müslüman Kardeşler yani İhvanı Müslim’in hareketine o da erken yaşlarda kendisini geliştirebilmek ve haklı davasını omuzlayan kişiler ile beraber olabilmek için bu topluluğa katılmıştır. Bu topluluğa katılması nedeniyle tutuklanmış ve 10 yıl boyunca hapis yatmak zorunda kalmıştır. Hatta bu nedenle eğitim hayatı da sekteye uğramış ancak sonradan kendisi eğitimini tamamlamayı ihmal etmemiştir. Mahmut İzzet’in hayatı incelendiğinde eğer kişilik özellikleri kısa bir şekilde anlatılmak istenirse şu şekilde sıralanabilir:

  • Cesur ve korkusuz bir kişiliğe sahipti.
  • Oldukça zeki bir kimseydi.
  • Merhamet ve vicdan sahibi olduğu için birçok kişi tarafından kısa zamanda sevilmişti.
  • Son derece kararlı bir yapıya sahipti.
  • Sözüne sadık bir kimseydi.
  • Yardıma ihtiyacı olanların yardımına koşardı.

Kötü sözden ve yalandan pek hoşlanmaz, söylenildiği yerde de pek durmazdı. Liderlik vasfına sahipti.

Mahmut İzzet Kimdir

Dini Liderlik Zamanları

Mahmut İzzet, Müslüman Kardeşler Cemiyeti’nin lideri konumuna geçtiğinde bu kuruluşun dokuzuncu lideri olmuştu. Bu nedenle birçok kesim tarafından olumlu ya da olumsuz anlamda kısa zaman içerisinde benimsenmişti. Darbeci General Abdulfettah El Sisi’nin darbe sırasında birçok kimseyi tutuklaması üzerine Müslüman Kardeşler Cemiyeti’nin eski başkanı da tutuklanmış ve onun yerine dokuzuncu lider olarak o zamanlar Mısırlı bir hekim olarak tanınan Mahmut İzzet geçmiştir. Oldukça zor bir hayat geçiren bu şahsiyet, hayatı boyunca birçok topluluğa katılmış ve faal bir şekilde bu topluluklara devam etmiştir. Böylece adını Mısır’da duymayan kimse kalmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir