Türkiye’de Covid-19

Yeni keşfedilen bir virüs türü olan koronavirüsün neden olduğu bu bulaşıcı hastalık (COVİD19), hafif ve orta düzeyde semptomlar göstererek ve özel bir tedavi ihtiyacı duymadan geçirilen bir rahatsızlıktır.

Türkiye’de Covid-19

Covid-19 Nasıl Yayılmaktadır?

Virüse neden olan COVİD-19, çoğunlukla kronik rahatsızlığı bulunan ve hassasiyeti olan bireylere daha çabuk bulaşmaktadır. Enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması yahut nefes vermesi sonucu oluşan damlacıkların yayılması ile bulaşmakta ve ağırlığı fazla olan bu damlacıklar havada asılı kalamadığı için yüzeylere ve yere düşmektedir.

Bireyler Nasıl Etkilenir?

İnsandan insana farklılık gösteren COVID-19, enfekte olan bireylerin büyük bir kısmında hafif ve orta düzeyde geçtiği için hastaneye kaldırılmadan da iyileşme gösterir.

Sık Görülen Semptomlar

En sık görülen belirtiler şunlardır:

  • Yüksek ateşlenme
  • Boğazda kuru öksürük
  • Vücutta yorgunluk

Ancak bu belirtiler her zaman virüse de işaret etmez. Bu belirtiler görüldüğünde test yapılması kesin sonucu verir.

Daha Az Belirti Veren Semptomlar

Bazı belirtiler ise kişilerde daha az görülür. Bunlar:

  • Vücutta ağrı ve sızı
  • Rahatsız edici derecede boğaz ağrısı
  • İshal
  • Koku alamama durumu

Mart 2020’de Türkiye’de görülen ilk vaka üzerine hatta daha öncesinde birçok önlemler alınmıştır. İlk birkaç gün ölüm görülmese de ülkede hızla artan hasta sayısı ve beraberinde ölümler de gelmiştir.

Alınan Koronovirüs Tedbirleri

Başta kısa süreceği düşünülerek eğitime ve öğretime ara verilirken beraberinde ülkeye giriş- çıkışlar kapatıldı. Tabi yurt dışında mahsur kalan vatandaşların ülkeye dönülmesi sağlanarak bu işlem yapıldı.

Hacdan gelen vatandaşların da önlem olarak devlet yurtlarına konumlandırılması bu tedbirler arasında mevcuttur. Mevcut hastanelerin pandemi hastanelerine dönüştürülmesinin yanı sıra hızla pandemi hastanesi inşaatına başlandı. Bu hususta Çin diğer devletlere büyük bir örnek teşkil eder, yapmış olduğu üç gündeki hastane ile.

Kafeler, restoranlar kısacası toplu mekânlar kapanırken bir süre sonra sokağa çıkma yasakları başladı. Akabinde yasaklara, kurallara uymayanlara bazı yaptırımlar getirildi. Sorumsuz vatandaşların aldığı cezalar onların bilinçsizliklerinin kefareti olmuş durumdadır.

Türkiye’de Covid-19

Sorumsuzluk Virüsün Yayılmasının En Büyük Nedeni

2020’nin başlangıç aylarında baş gösteren Türkiye’de Covid-19 gelişmeleri bazı sorumsuz vatandaşlar yüzünden tedbirleri de aşarak yayılmaya devam etti. Bu sorumsuz vatandaşlar yüzünden can kayıpları da arttı.

Karantinadan kaçmaya çalışanlar, bu süreçte sağlık personeli ve polisimize büyük zorluklar çıkaranlar, virüse inanmayanlar, hasta ziyaretleri ve düğün organizasyonlarına olan katılımlar neticesinde virüs hızla yayılmaya devam etti.

Dünyaya Göre Türkiye’nin Virüs Tablosu

Dünya genelinde önlenemez bir hal alan COVİD-19 virüsü, birçok can kaybına neden oldu. Türkiye gerek aldığı önlemler gerekse sağlık çalışmaları ve yeterliliği açısından pek çok ülkeye örnek olurken dünya basının da takdirini aldı. Kendi ülkesine yeterken başka ülkelere de aynı zamanda maske ve dezenfektan yardımlarında bulundu. Fransa, ABD gibi ülkelerde sınır tanımadan yayılan virüs yetersiz sağlık çalışmaları yüzünden de ülkeleri sınıfta bıraktı.

Virüs Tüm Hızıyla Yayılmaya Devam Ediyor

Geçen bu uzun sürenin ardından eğitim döneminin başlama süreci yaklaşırken belirli tartışmalar baş gösterdi. Türkiye Covid-19 ile mücadele ederken bir yandan da eğitim ve ekonomik açıdan gelişimini durdurmadan ilerlemenin politikasını planlamaya başladı. Bunun üzerine açılan mekânların yanı sıra uzaktan eğitim söz konusu oldu ve eğitimin bu şekilde verilmesi düşünülüp uygulandı.

Bu süre zarfında henüz aşısı bulunamayan virüsün, uzmanların açıklamalarına göre 2021 Haziran ayları dolaylarında net biçimde bulunacağı düşünülüyor. Geliştirilmiş mevcutta aşılar söz konusu olsa da bunların deneme süreçleri oldukça uzun sürecektir.

Türkiye’de Covid-19

Gençler ve Halk Ne Diyor?

Ekonomik olarak kazanç sağlayamayan esnaf ve eğitim açısından yeterli eğitim göremeyen genç nesil bu durumdan oldukça şikayetçi. Halkın alım gücü düşmüş durumda ve devletten gördüğü yardım da yeterli olmuyor.

Teknik dersleri olan öğrenciler başta olmak üzere üniversite öğrencilerinin ağırlıkta olduğu kesim uzaktan eğitimle fayda göremediklerini belirtiyorlar.

Sağlık bakanlığı ve eğitim bakanlığı büyük öz veri ile çalışarak kosa sürede normal hayata geçişi hedefliyor. Bu konu da halkın da destek olmasını ve kurallara uyarak hem kendi sağlılarını hem de diğer vatandaşların sağlıklarını riske atmamalarını umut ediyorlar.

Türkiye’de Covid-19 süreci boyunca en çok takdiri hak eden sağlık çalışanlarımız ardından güvenlik güçlerimizdir.  Ailelerinden ve hayatlarından fedakârlıkta bulunarak kendi görev sürelerinin üzerinde bir eforla bu süreci vatandaşlar için en iyi şekilde idare ederek yönetmişlerdir. Sağlık çalışanlarına tüm vatandaşların desteği tamdır ve o şekilde olacaktır. Bazı kendini bilmez bireylerin zor kullanması ve şiddet eğilimlerinin yanında onlar can ve başla görevlerini sürdürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir