Başbağlar Katliamı

Erzincan’ın ilçelerinden olan Kemaliye’ye bağlı köyde yaşananların acısı daha dün gibidir. 27 yıl önce yaşanan bu acı olay, terör örgütü olan Pkk’nın 33 sivili acımasızca katletmesiyle derin izler bırakmıştır. Başbağlar katliamı tanıklarında bu olay izleri,daha net görülür ve o insanlar üzerindeki etkisi hala sürmektedir.

Başbağlar

5 Temmuz 1993 Gecesi Neler Oldu?

Başbağlar köyünde o gece PKK’lı teröristler köyün kadınlarını bir derede topladılar. Köy halkının evlerinde bulunan değerli eşyalardan ne varsa altın, para gibi işlerine yarayacakları alıp, evleri acımadan ateşe verdiler. Yaptıkları zulme karşı koymak isteyen köy halkından 5 kişiyi ateşe verdikleri o evlere atarak canlarına kast ettiler. Bununla yetinmeyen PKK’lı teröristler sonraki akşam, namaz sonrasını fırsat bilip köyün 28 erkeğini meydana getirerek gösterilerini, propagandalarını yaptıktan sonra gözlerini kırpmadan o insanları kurşuna dizerek Başbağlar katliamını yaptılar. Kimin babası, kiminin abisi, kiminin kardeşi o meydanda can verdi. Ailesi parçalandı yüreklerinden hiç çıkmayacak bir acı onlara kaldı. Olay sonrası bölge incelemelerinde meydanda bir sürü boş kovana rastlandı. Başbağlar katliamı, Erzincan denildiğinde akla gelen acı bir olay olarak hatırlanır.

Katliam ile Amaçlananlar Ne İdi?

  • Köylünün gözünü korkutmak ve kendilerine bağımlı hale getirmek
  • Türkiye’nin farklı vilayetlerinde karışıklıklar ve katliamlar yaparak milleti birbirine düşürmek,
  • İç karışık çıkarmak
  • Kaos ortamı oluşturup daha fazla zarar vermek
  • Art arda yaşanan felaketler sonrası halkın, devlete karşı çıkmasını sağlamak
  • Dört bir yandan ayaklanmalara sebep olarak halkın parçalanmasını, kendi içinde ayrılmasını sağlamak

Başbağlar Katliamı

Üzerlerine Kurşun Yağdı

Namaz sonrası alınan 28 erkek köylü propaganda sonrası evlerine dönemediler. Olaya şahit olan birisi anlatırken şöyle bahsediyor: Köyden az uzaklıkta silah sesleri geldi meydan da yere serilmiş 28 köylü insanlık dışı katliam görenlerin hafızasından silinmiyor. Üzerine kurşun yağan halk o gece orada şehit oluyor mezarları şehitliğe defnediliyor.

Sadece Evler Yakılıp, Can Alınmadı

Başbağlar katliamı sadece evlerin yakılıp yıkıldığı, şehitlerimizin verildiği bir katliam değildir. Bunlarla yetinmeyen PKK’lı teröristler, büyükbaş küçükbaş demeden hayvanları, tarihi yapıları camileri, okul kısacası tarihi yapıyı da alt üst ederek büyük bir yıkım bırakmıştır. Tüm bu canilik yapılırken telefon ve elektrik hatları iptal edilmiş. Haberleşmenin ve yardım istemenin önüne geçilmiş. Fakat çevre köylerden duyulan sesler üzerine haber verilmişti.

Katliam Değil Soykırım

Başbağlar katliamı olarak bilinir ama bu bir soykırımdır. Tüm her şey plan ve program dâhilinde yapılmış, Türkiye’ye oynanan olaylardan sadece birisidir. Topladıkları kadınlara söylenen konuşmaları kaçarken yaralanıp dinleyen köylü anlatıyor:’Sivas’ta katlettiğiniz Kürt halkı temsilcilerinin intikamını bizde erkeklerinizi katlederek alacağız.’ Dersim’de yapılan sözde katliamında intikamını alacaklarını söyleyip eylemlerine devam etmişler. Tüm bunlar neticesinde art arda yaşanan bu olayların bir tesadüf değil birileri tarafından ince bir plan ve maşa olarak kullanılan insanlar belirlenip hazırlandığı açıkça ortadadır.

Başbağlar Katliamı Gazete Haberi

Önce Sivas Sonra Erzincan

Sivas’ta Pir Sultan Abdal’ı anma için düzenlenen etkinlikleri fırsat bilip Sivas’a gelenleri 2 Temmuz’da katletmeleri ardından oklar bu defa Erzincan’a çevrildi. 5 Temmuz gecesinde ise Başbağlar katliamı gerçekleştirildi. Bunlar düzenlenen propagandaların birer göstergesidir. Hepsi planlı ve kasıtlı olup iç karışlık çıkarmaya yöneliktir. Milleti birbirine kırdırmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamamışlardır. Fakat acı olay olarak şehirlerimizin tarihine yazılmış ve insanlık suçu olarak her yıl aynı tarihlerde anılmaktadır.

Sorumlular Kim?

PKK lideri olan Abdullah Öcalan’a duruşmada olduğu sırada bu olaylar hakkında yargılanır. Fakat kendisinin mahkeme ifadesine göre suçunun olmadığını ve olayı planlayıp yapanın kod adının Doktor Baran adlı teröristin olduğunu söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir