İsrail’in Filistin’e Uyguladığı Ambargo

İsrailin Filistine uyguladığı ambargo yıllar önce başlamış ve her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bu süreçte Gazze halkı ise hayatını idame ettirmekte zorluk çekiyor. Öteden beri süregelen bu süreçte yaşananlar özetle şu maddelerle anlatılabilir;

İsrail’in Filistin’e Uyguladığı Ambargo

  • En büyük ambargosu sınır kapılarını kapatmasıdır. Böylelikle Gazze’ye ulaştırılacak insani yardımların önünü kesmiş oluyor.
  • Savaş sırasında yaralanan insanların tedavi için gereksinim duydukları ilaç stoklarının ulaşmasına engel olmak.
  • Beldeye elektrik akışını durdurmaktır. Elektrik akışını kesmek sadece günlük hayatlarını zora sokmuyor aynı zamanda diyaliz, kanser gibi hastaların tedavisini de imkânsızlaştırıyor.
  • Gazze’ ye suyu ulaşan barajların ya önü kesiliyor ya da zamansız açılarak tarımsal zarar sağlanıyor.

Ayrıca baraj suları kirletilerek insan sağlığının tehlikeye girmesi amaçlanıyor.

 

İsrail’in Filistin Üzerinde Sağlık Alanındaki Yaptırımlar

Sağlık sektöründe çok ciddi kısıtlamalar getirildi. Altı hastanenin hizmet verişi durdu. Gazze’deki sağlık bakanlığı, toplam altı hastanede hizmetlerin durduğunu hastaların çok kötü durumda olduğunu belirterek, büyük bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu. Er-Rantisi çocuk hastanesi müdürü Muhammed Ebu Silmiyye Gazze’de sağlık hizmetlerinin devamı için jeneratör çalıştırmak zorunda kalacak kadar aciz olunmaya başladıklarını dile getirdi.

Ebu Silmiyye, pek çok hastanede hizmetlerin durdurulmasından bahsetmenin durumun ne kadar kötü olduğunu gösterdiğini ve sağlık hizmetlerinin felaketin tam ortasında olduğunu ifade etti. Ellerinde kalan jeneratör yakıtının %17’ye kadar düştüğünü söyleyen Ebu Silmiyye, elektrik kesintisi ambargoları bu şekilde devam ederse pek çok hastanın hayatını kaybedeceğinin altını çizdi. Ebu Silmiyye, yakıt yokluğu nedeniyle jeneratörlerin her an durabileceğini bildirdi. Filistinli yetkililer, sağduyulu çevrelerden yardım istemiş, krizin çözülmesini ve hastaların tedavi edilme haklarının korunmasını istedi.

İsrail’in Filistin’e Uyguladığı Ambargo

Tarımsal Yaptırımlar

Siyonist İsrailin Filistine uyguladığı ambargo o derece çaresiz bırakıcı cinstendi ki yağmur suları bile ellerinden alınıyordu. Yağmur sularının biriktirildiği barajın kapaklarını zamansız açarak, Gazze’deki tarımsal bölgelerde yaklaşık 500 bin dolar hasara sebep oldu. Barajın kapaklarının zamansız açılmasıyla çok fazla bölgede büyük tarım arazileri zarar gördü. Pek çok kümes hayvanları ile kovanlardaki arıların telef olduğu belirtildi. Çok fazla hasarın olduğu beldelerde halkın kıtlık sıkıntısı yaşamasından endişe ediliyor.

Açıklamada, taşkının bazı bölgelerde erozyona sebebiyet verdiği, 920 dönüm arazinin su altında kaldığı vurgulandı. Kök sebze gibi ürünlerin neredeyse tamamının yok olduğu, seralar ile birlikte 100den fazla kovan ve çok sayıda kümesin zarar gördüğü bilgisi verildi. Bütün bunlara ek olarak zararın yaşandığı bölgede hasar tespit çalışmalarını yapan Filistinli yetkililere siyonist güç İsrail ordusunun göz yaşartıcı bomba kullanarak çalışmalarını engellediği de belirtilmiştir.

Filistin tarım bakanı, uluslararası insani kuruluşlardan ve insan hakları örgütlerinden İsrail’in yaptıklarını durdurmasını istedi. İsrail işgal rejimi bu yaptığını her sene zaman zaman tekrarlıyor ve barajın kapaklarını açarak Filistin halkının topraklarına yönlendiriyor.

İsrail’in Filistin’e Uyguladığı Ambargo

Yaşama Tutunmaya Çalışıyorlar

Tüm bu yaşanan İsrailin Filistine uyguladığı ambargo içinde hayatta kalmaya çalışan Gazze halkı için Mısır’da bulunan Refah sınır kapısı da dertlerine çare olamıyor. Çünkü Mısır hükümeti Refah kapısını yıl içerisinde en fazla iki ya da üç kere açıyor. Gazze halkı çaresiz bir şekilde illegal yollardan hayata tutunmak için çabalıyor.

Mısır tarafında bulunan yeraltı tünelleri ile savaşta açılan yaralarını sarmaya çalışan Gazze halkı tünellerden ilaç, gıda ve inşaat malzemesi taşıyor. Fakat bu tünellerin kaçak olarak kullanıldığını Mısır hükümeti fark ettiği anda ya tünelleri su ile dolduruyor ya da bomba ile patlatıyor. Her türlü ambargo içinde yaşamaya çalışan Gazze halkı için daha zor günler yaşanacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir