Srebrenistsa Katliamı 

Srebrenistsa Katliamı  bütün İslam âleminin ve insanlığın  en önemli kanayan yarasıdır. İkinci Dünya Savaşı sonrası  Avrupa’daki en büyük katliamdır. Üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen hala konuşulan ve tartışılan bir konudur. İnsanlık dramıdır. Katledilenlerin Müslüman oluşu bu olayı soy kırım olarak nitelendirir. Her yıl aynı dönemde Bosna Hersek’te anılmaktadır.

Srebrenistsa Katliamı 

Srebrenistsa Katliamı Nedir?

Srebrenistsa soy kırımı 1991 -1995 Yugoslavya iç savaşı, Sırp ordusunun Srebrenistsa’ya karşı başladığı Krivaya 95 harekâtı aslında Temmuz 1995’te yaşanmış ve en minimum 8.372 Bosnalı Müslüman’ın Srebrenistsa şehrinde General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılan Sırp askerlerin yaptığı katliama verilen isimdir. Katliamda kadın ve çocuklarında katledildiği belgelerle birlikte kanıtlanmıştır.

Srebrenistsa Katliamı Önceki Süreç

Srebrenistsa kenti, Yugoslavya 1992 yılında Sırpların Bosna’da yaptıkları soykırım sonrasında BM tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen kentlerden biriydi. Bölgeye yerleştirilen kişiler açısından bu güvenlik düzeyi daha sonraları hiçe sayılmıştır.

Savaş öncesi yirmi dört bin nüfusu olan Srebrenistsa, diğer bölgelerden gelen mültecilerle almış bine ulaşmıştı. Artık kent “açlık” ve “hastalıklar” ile mücadele eden bir toplama kampı olmuştu. Müslümanların elindeki silahlar barış koruma gerekçesiyle BM tarafından toplanmıştı.

Srebrenistsa Katliamı 

Srebrenistsa Katliamını Kimler Yaptı?

Ratko Mladiç, komutasındaki Sırp ordusu Srebrenistsa’ya olan tacizlerini sıklaştırınca Müslümanlar kendilerinden toplanan silahları almak için sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans başvurdu ve başvuruları red cevabını aldı. Büyük Birleşmiş Milletler kentin üzerinde sadece iki adet F16′ yı dolaştırmakla yetinmiştir.  Büyük Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanı Hollandalı generalin emriyle Hollandalı askerler bir gece yarısı Srebrenistsa’yı boşalttılar. Şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendine sığınan ve korumakla sorumlu olduğu şehri Sırp askerlerine teslim etti. Bir hafta süren Srebrenistsa Katliamı ikinci dünya savaşından sonra insanlığa yapılan en büyük katliam suçu olarak arşivlerde yerini aldı.

Srebrenistsa Katliamından Kimler Sorumlu Tutuldu?

Katliamdan sonra ortaya çıkan bir videoda Sırp generalin kentin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremansa hediye verirken çekilmiş videosu bulunacaktır. Katliamdan tam on beş yıl sonra Hollanda mahkemesi 27 Haziran 2017 tarihinde, Srebrenistsa Katliamı ile ilgili Hollanda askerlerinin yasanın dışında hareket ettikleri, Hollandalı askerlerin kısmen hatalı olduğuna karar vererek Hollandalı askerleri suçlu buldu. Mahkeme, Srebrenistsadaki ölümlerin yüzde otuzundan Hollanda hükümetinin sorumlu olduğunu kabul etti ve bunu açıkladı.

Srebrenistsa Katliamı 

Srebrenitsa Katliamı İle Tamamıyla Sorumlu Kimseler

Ratko Mladiç 11 Temmuz 1995 tarihinde hiçbir karşılık görmeden tamamen savunmasız şehre girdi. Sonrasında Bosnalı Müslümanları ve Hırvatları dağlarda ve yollarda katlettiler. Öldürdükleri insanların kimlik tespiti yapılmasın diye parçalara ayırıp almış tane toplu mezara gömdüler.

Uluslararası Arası Suç  Mahkemesi kararı ile Srebrenistsa Katliamı konusunda sorumlu tutulan ve ceza alan üst düzey siyasiler ve subayların listesi:

  • Momilo Krajišnik
  • Ratko Mladiç
  • Bilyana Plavsiç
  • Ravodan Karadi
  • Zdravko Karadi

Lahey bulunan Uluslararası Adalet Kurulu, 2007 yılında aldığı karar doğrultusunda, Srebrenistsa ve civarındaki yaşananları Srebrenistsa Katliamı olarak nitelendirildi.

Sırp komutanı Ratko Mladiç,  görülen davalarda, aralarında Srebrenistsa Katliamı’nın da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse hüküm giydi.

Aynı mahkeme, 2016 yılındaki kararında ise eski başkanı Rodavon Karadic’e Srebrenistsa Katliamı da dâhil 10 ayrı suçtan kırk yıla mahkûm edildi.  Ayrıca mahkeme Radislav Krstic’e Srebrenistsa soykırımında işlediği suçlar nedeniyle  35 yıl, Vujadin popoviç ve Ljubisa Beara’ya müebbet, Vidoje Blagojeviç 15 yıl, Milan Gvero’yu 5 yıl hapse mahkûm etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir